flaga_plflaga_ang
Mity i błędne interpretacje

Feng shui od pewnego czasu zyskuje coraz większą popularność. Tym niemniej ludzie nierzadko podchodzą do tej wiedzy sceptycznie. Zapewne wynika to stąd, że wokół feng shui narosło wiele nieprawdziwych opowieści, które źle wpływają na jego odbiór. Dlatego też chciałabym ustosunkować się do krążących nieporozumień i nieścisłości, ocierających się często o modę i przesądy.

Obecnie są stosowane dwa rodzaje feng shui: autentyczne, czyli klasyczne i new age.

New age to siatka ba gua, kolory, dzwonki, lustra, przedmioty przynoszące szczęście itp. i nie mają one nic wspólnego z klasycznym. Ponieważ w Polsce właśnie new age jest najbardziej popularne, warto poznać różnice między nim, a tym co uznawane jest za prawdziwe w jego kolebce – Azji.

A oto kilka mitów, które należą do new age:

  1. Feng shui jest filozofią, lub dla innych religią, przesądami i zabobonami.
    Nieprawda. Feng shui często, niestety, bywa kojarzone z praktykami i rytuałami religijnymi. Być może jest to spowodowane tym, że na przestrzeni czasu wielu mistrzów duchowych zajęło się również feng shui. Może dlatego też wiele osób wiąże je z buddyzmem, taoizmem czy też religią chińską.
    Feng shui nie polega na wierze i nie stosuje się żadnych praktyk duchowych czy też oczyszczania przestrzeni.
    Feng shui obejmuje wpływ środowiska natualnego i stworzonego przez człowieka na jego życie. Interpretacja zgromadzonej wiedzy jest nieco odmienna od standardów przyjętych w kulturze europejskiej. Przykładowo: oto drzewo rosnące trzy metry naprzeciwko wejścia do domu. Zdrowy rozsądek podpowiada, że osobie wychodzącej zasłania widok na drogę lub że na wchodzącego do domu mieszkańca może spaść gałąź. Feng shui interpretuje to jako zaburzenie swobodnego przepływu qi do domu i określa tego konsekwencje. Jedno i drugie podejście uznaje, że obecność takiego drzewa jest niewskazana.

  2. W feng shui dużą rolę odgrywa aranżacja wnętrz i ustawianie mebli.
    Nieprawda. Owszem, feng shui daje wytyczne co do umiejscowienia drzwi wejściowych, sypialni i łóżka, kuchni i kuchenki, stanowisk pracy, schodów. Do tego wykorzystuje się pomiary i analizę qi. Uwzględnia się kształt pomieszczenia, ścieżki komunikacyjne, rozmieszczenie drzwi, korzystne kierunki osób, które mają w nich przebywać. Nie zastępuje natomiast usług architekta wnętrz.

  3. W feng shui symbole i przedmioty mają znaczenie.
    Nieprawda. W feng shui ich się nie stosuje. Dla wielu osób przedmioty kultury Azji mają związek z feng shui. Kultura chińska jest bogata w motywy i pozytywne symbole, takie jak np. żabki, kaczki mandaryńskie i figurki innych zwierząt. Należą one jednak do symboliki związanej z kulturą chińską, a nie z feng shui. Równie dobrze można postawić aniołka na szczęście, słonia z uniesioną trąbą lub inny symbol, który przynosi dobre skojarzenia. Rozmieszczanie tego typu przedmiotów weszło do zagadnień feng shui dopiero w latach 90. XX wieku i nie ma związku z klasyczną jego wersją. Podobnie jest z obrazami. W klasycznym feng shui ich umiejscowienie i treść nie mają znaczenia.
    Feng shui jest neutralne kulturalnie.


  1. W feng shui wykorzystuje się remedia.
    Nieprawda. W klasycznym feng shui przedmioty nie mają żadnego znaczenia, w tym tak powszechnie wykorzystywane kryształy. W new age feng shui często stosuje się remedia i „lekarstwa” w postaci gadżetów często będących buddyjskimi lub taoistycznymi symbolami. Przykładowo doradza się klientowi, aby postawił taki i taki przedmiot w takim i takim miejscu w celu „uleczenia” lub zlikwidowania negatywnych energii. W new age feng shui praktycznie można „wyleczyć” każdą niekorzystną energię. Natomiast w klasycznym podejściu wykorzystuje się naturalną qi poprzez skierowanie jej we właściwym kierunku, częste używanie poszczególnych miejsc i kierunków, właściwe umiejscowienie łóżka i biurka, aktywację poszczególnych sektorów w określonym dniu i godzinie.

  2. Dużą rolę w feng shui odgrywają kolory.
    Nieprawda. Feng shui nie zajmuje się kolorami, choć wywierają one wpływ na przebywające w ich otoczeniu osoby. W feng shui kluczem w wyborze kolorów jest – jak we wszystkim – równowaga yin i yang. To wszystko, co mówi na ten temat. Pamiętaj, by kolory ciemne, ponure (yin) oraz kolory jasne, żywe (yang) były w równowadze. W klasycznym feng shui nie ma pojęcia kolorów przynoszących szczęście. Nie jest też prawdą, że jeśli w Twoim wykresie urodzeniowym brak jakiegokolwiek żywiołu lub jest on słaby, to powinieneś przebywać w pokoju pomalowanym na określony kolor lub nosić w tym kolorze ubrania.

  1. W feng shui nakłada się siatkę ba gua na plan domu, budynku, poszczególne pomieszczenia.
    Nieprawda. W klasycznym feng shui siatki ba gua się nie stosuje. To w new age feng shui konsultanci nakładają siatkę ba gua na plan domu tak, że sfera kariery jest na północy, niezależnie od położenia drzwi wejściowych. Klasyczne feng shui wykorzystuje Ba Gua, ale nie siatkę ba gua tylko układ, który służy jako model matematyczny do wyliczenia różnego rodzaju qi.

  1. W feng shui stosuje się akwaria.
    Wykorzystuje się element wody w celu stymulowania qi w domu lub w biurze dla konkretnego celu. Nie musi być to akwarium. Wystarczy odpowiedniej wielkości naczynie z wodą. Miejsce, w którym powinna ona stać, musi zostać określone za pomocą analizy. Ponadto, w zależności od celu i miejsca, istotny jest czas stania wody.

  2. Liczby mają znaczenie.
    Nieprawda. Z perspektywy feng shui liczby nie mają znaczenia. Feng shui nie ma nic wspólnego z numerologią i jej nie wykorzystuje.

  3. Dzięki feng shui wzmocnisz swój sektor bogactwa.
    Nieprawda. W feng shui sektor bogactwa nie występuje. Chociaż jednym z celów feng shui jest wzbogacenie, w przeciwieństwie do powszechnie przyjętego rozumienia, w feng shui nie chodzi o to, aby stać się bogatym. Tym niemniej, wykorzystując zasady i formuły klasycznego feng shui, można zwiększyć korzyści finansowe.

  4. Dzięki feng shui odnajdziesz szczęście w miłości.
    Nieprawda. Zastosowanie zasad feng shui nie sprawi automatycznie, że do drzwi zapuka książę lub księżniczka z bajki. Może jednak ułatwić znalezienie partnera. W feng shui nie stosuje się do tego żadnych figurek itp.

  5. Bardzo ważną rolę odgrywają dzwonki..
    Nieprawda. Niektórzy stosują je wtedy, kiedy chcą wykorzystać siłę żywiołu metalu w jego formie yang. Stosowane są dlatego, że wydają metaliczny dźwięk, co kojarzy się z ruchem, a więc jest cechą yang. Zamiast dzwonków można powiesić zegar z metalowym wahadłem. Tego typu zastosowanie przedmiotów nie ma znaczenia i nie wpływa na zmianę qi.

  6. Zgodnie z feng shui nie wolno używać otwartych półek np. z książkami.
    Nieprawda. Otwarte półki i szafy z książkami nie stanowią żadnego zagrożenia.

  7. Wszystkie przedmioty winny być wykonane z naturalnych materiałów.
    Nieprawda. W klasycznym feng shui materiały wykonania nie są istotne.

  8. Lustra rozpraszają złą energię.
    Nieprawda. Niektórzy konsultanci new age stosują je w celu rozproszenia sha qi. Jednakże według klasycznej praktyki lustra nie rozpraszają qi. Ich zastosowanie jest neutralne. Powieszenie lustra nie ma prawa zmienić qi danego miejsca. Można mieć cały dom z luster, co nie zmieni obecnej w niej qi.

  9. Ważną funkcję pełni lusterko ba gua.
    Nieprawda. W klasycznym feng shui żadnych luster, w tym także ba gua, się nie stosuje. Dlaczego zatem jest tak popularne ich stosowanie w new age feng shui? Kiedyś lusterka ba gua były wykonywane z metalu. Dlatego też, gdy konsultant feng shui chciał wykorzystać żywioł metalu, doradzał klientowi powieszenie właśnie lusterka ba gua. Wyłącznie ze względu na zastosowanie żywiołu metalu, a nie na kształt ba gua. Z czasem jednak lusterko ba gua zaczęto wykorzystywać jak magiczny amulet mający za zadanie odbić nieszczęcie.

  10. Ważne jest gdzie są umieszczone rośliny.
    Nieprawda. Wystarczy, że nie będą przeszkadzały w swobodnym przepływie qi.